Dominos teknoloji şirketi mi yoksa pizza şirketi mi!

 In Genel, Teknoloji

1960 yılında 2 kardeşin aldığı ve bugün tüm dünyada pizza denince akla gelen Dominos’un dijital dönüşümlerini ve harcamalarını biliyor musunuz? Sosyal medyadan, dijital uygulamalara pek çok yeniliği müşterilerine sunan Dominos’u bir de ilk ağızdan dinleyin. Medyateji olarak Google bloga röportaj veren Domino’s Pizza Dijital Şefi Dennis Maloney’in düşüncelerini sizlere aktarıyoruz. Empati yapmayı da unutmayın.

En Ünlü Zincir Pizza Markası

1960 yılında iki kardeş Tom ve James, 500 USD karşılığında adı Domi Nick’s olan bir pizza dükkanını satın alırlar. Bir sene sonra James kendi yarısını bir Volkswagen Beetle karşılığında kardeşi Tom’a devreder. Tom da işin tek patronu kalıp, pizzacısının ismini Domino’s Pizza olarak değiştirdiğinde yıl 1965’tir. İşte o gün bugündür Domino’s Pizza olarak anılan dünyanın bu en ünlü zincir pizza markası, bugün teknoloji ile imtihanını bakın nasıl anlatıyor.

Dijital Şeften Açıklama!

Domino’s Pizza Dijital Şefi Dennis Maloney, pizza şirketinin teknolojiye nasıl yetişmeyi planladığını açıklıyor. Maloney, “Dominos, elli yedi yıl önce pizza ticaretine başladı. O zaman sipariş vermek basitti. Favori yerel restorana girdiniz, onlara adınızı söylediniz ve “her zamanki gibi” diye sorduk. Hızlıydı, kolaydı ve kişiseldi. Bu yaklaşımı hâlâ seviyoruz ve Dominos, bu deneyimi küresel ölçekte yeniden yaratmak için teknolojiyi kullanmanın yollarını bulmaya çalışan son beş yılın büyük bölümünü harcadı. Teknoloji değiştikçe tüketici beklentileri de değişir. Müşteriler bugün sabırsız ve standartları affedici değil. Tüketiciler giderek, markaların sezgisel olarak neye ihtiyaç duyduğunu bilmelerini ve anında teslim etmesini beklemektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmek, işimizin çalışma şeklini yeniden düşünmek demektir. Kesinlikle pasta kadar kolay değildi, ama yol boyunca öğrendiğimiz en iyi üç fırsat budur” dedi.

En ünlü zincir pizza markası Dominos app

Önceleri müşterilerimiz 25 adımda sipariş verirken, şimdi bunu sıfır tıklamaya indirdik.

Teknoloji değiştikçe tüketicinin beklentilerinin de değiştiğine dikkati çeken Dennis Maloney, “Müşteriler bugün sabırsız ve standartları affedici değil. Sürtünme müşterileri yakıyor. Beş yıl önce, web tabanlı siparişimiz hantal bir süreçti. İnsanlar bir sipariş vermek için ana sayfamıza geldiğinde, çoğunlukla 25 adımdan fazla zaman aldı. Bu çok uzun ve karışık bir yoldu. Bir sürü insan kaybettik. Böylece müşteri yolculuğunda daha az sürtünme ihtiyacı hissettik. Müşterilerin daha önce kendilerinin girmesini istediğimiz bilgilerin çoğunun otomatik olarak doldurulmasına izin veren müşteri profilleri sunduk. Bu adımların sayısını beşe indirdi. İnsanlar daha hızlı sipariş verdiklerinde dönüşüm oranları arttı. Bugün, siparişlerimizin % 60’ından fazlasını çevrimiçi olarak sunuyoruz. Bunların yarısından çoğu cep telefonundan geliyor. Ancak, mobil kullanım patladığında, müşterilerimiz siparişlerini yerleştirmek için daha hızlı yollar önermeye başladı. Gittikçe daha fazla sürtüşmeyi gidermek için kendimize meydan okumaya devam ettik ve nihayetinde sıfır tıklama sipariş etme sürecini içeren bir mobil deneyim sunmanın bir yolunu bulduk. Artık bir müşterinin düzenli sipariş ayrıntılarını içeren bir uygulamamız var. Müşteri açar ve 10 saniye sonra siparişi otomatik olarak yerleştirilir (sıfır sürtünme, sıfır tıklama). Bu tür bir yenilik, insanların markanız hakkında algılarını değiştirir ve daha da önemlisi, en sadık müşterilerinize ihtiyaç duydukları şeyi anında sağlar” diye konuştu.

Medyateji Kodlama ve Yazılım Çalışmalarını Okumak İçin Tıklayınız.

57 yaşındaki bir eski pizza şirketinin her şeyi belirli bir şekilde yaparken, “test etme ve öğrenme” zihniyetine geçişin kolay olmadığını belirten Maloney, “Ancak iterasyon ve denemenin normal olduğu bir şirket haline geldi. Küçük yenilikler üzerinde çalışmak, şirketinizin yeni teknoloji geldiğinde hızlı bir şekilde hareket etmesine yardımcı olabilir. Web’de sipariş verme ve profiller konusunda yaptığımız iyileştirmeler, sıfır tıklama uygulaması da dahil olmak üzere yeni sipariş verme platformlarımızın birçoğuna neden olan yinelemeli bir süreç olan mobil çalışmamızı bilgilendirdi. Dominos müşterileri bir zamanlar sipariş vermek için iki seçeneğe sahipti: biri eve çağırmak veya mağazaya gitmek. Müşteriler değiştiğinden son beş yılda son yarım yüzyıldan daha fazla değiştik. Bizden pizza sipariş etmek için 15’ten fazla yol var. Sosyal medya üzerinden pizza emoji göndermekten, Google evde sesli komuta göndermek gibi.. Bugün, kendimize soruyoruz: Teknoloji kullanan bir pizza şirketi miyiz, yoksa pizza veren bir teknoloji şirketi miyiz? Cevap muhtemelen ikisi de.  Oyunun bir adım önde kalıp kalmıyorsa, bu soruların size aşina olduğu anlaşılmalıdır. Ve cevaplar her zaman sizi aynı yere götürmelidir: Müşterilere hangisi seçtikleri platformda kesintisiz bir deneyim kazandıran müşteri odaklı bir yaklaşım” dedi.

Akıllı Evler

Instagram Hikayelerde İlginç Paylaşımlar

Recent Posts
0
0
Dil Seçiniz »