Facebook ikinci el ürünler için MarketPlace kurdu

 In Facebook, Sosyal Medya

Facebook, her ay 450 milyon kullanıcısının ziyaret ettiği satış gruplarına bonus niteliğinde bir kıyak yaptı. İkinci el alışveriş yapılmasına imkân verecek Pazar Yeri (Marketplace) adlı hizmetini duyuran Facebook, yeni uygulaması ile ürünleri sadece arkadaş listesinden alınabilmesi gibi kişiselleştirme imkânları sunuyor.

İlk önce Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve ABD’de başlayıp hızla küreselleşmesi planlanan uygulama ile Facebook, kullanıcıların birbirlerine yakın kişilerden alışveriş yapmasını sağlayacak. Bu sayede yerel pazarlar oluşturmayı amaçlayan Facebook, karşılıklı peşin, PayPal veya banka havalesi ile yapılan ödemelere ise dahil olmayacak. Facebook’un doğrudan geliri olmayacak uygulamayı ‘kullanıcının siteden çıkmasını engellemek’ için yaptığı söyleniyor.

Marketplace adlı özelliğini açtığını duyuran Facebook, Craiglist, Letgo hatta Zebramo gibi popüler küresel ve yerel mobil seri ilan girişimlerine rakip oluyor. Facebook’un bugün tanıttığı özellik, Facebook’ta ayrı ve bağımsız bir sekme olarak kurgulanmış. Facebook ana uygulamasının en alt satırına eklenen pazar yeri ikonuyla erişilebilen Marketplace, halihazırda aşina olduğumuz Letgo ve benzeri mobil seri ilan uygulamalarına fazlasıyla benziyor.

Konum tabanlı olarak çalışan uygulama, açılışta size yakınınızdaki kişilere ait ilanları gösteriyor. İlanları en tepedeki arama kutusunda, konum, ev eşyaları, elektronik gibi kategoriler ve fiyat gibi filtrelere göre ilanları sıralayabiliyorsunuz. Marketplace’te konumunuzu değiştirerek arama yapmanız, ürünle ilgili detayları görmeniz ve elbette satıcının Facebook profilini görmeniz mümkün. Seri ilan uygulamalarının bir diğer popüler özelliği mesajlaşma ise Marketplace’te Facebook Messenger ile tamamlanıyor. Alıcılar ya da satıcılar platformdaki ilanlar için Messenger aracılığıyla teklif verip, görüşmeye başlıyor. Satış işlemi ise Facebook Marketplace dışında gerçekleşiyor, yani şirket ödeme işlemini platformunda yaptırmıyor, en azından şimdilik.

Tüm yazılar BLOG’ta.
Recommended Posts
0
0
Dil Seçiniz »