fbpx

Pinterest’e erişim engeli konuldu!

 In Genel, Sosyal Medya

Dünyanın fikir kataloğu” sloganıyla milyonlarca kullanıcıya ulaşan Pinterest’in web sitesine erişim engeli konuldu. Türkiye’den girişi yasaklanan siteye giriş yapılamıyor.

Milyonlarca kullanıcısı olan ve yemek tarifleri, ebeveynlik ipuçları, stil ilhamları ve deneyebileceğiniz başka fikirler bulup, saklama mantığıyla çalışan platformun  https://tr.pinterest.com adresine erişim engeli konuldu. Pinterest açılmıyor.

Foto-blog temalı sosyal medya sitesine erişim engeli nedeniyle kullanıcılar da mağduriyet yaşanıyor. Siteye girişte, “5651 sayılı kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın 10/08/2016 tarih ve 490.05.01.2016-122880 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İdari Tedbir uygulanmaktadır” yazısı ve BTK, Güvenlinet ve İhbarweb’in site linkleri bulunan ekran görülüyor.

İngilizce Pin (iğnele) ve Interest (ilgi alanı) kelimelerinin birleşiminden oluşmuş bir isim. Bu platform için, televizyon hakkında söylenen “radyonun resimlisi” tabirini kullanabiliriz. Evet, bu uygulama Twitter’ın resimlisidir. Çok yüzeysel oldu belki ama, işleyiş olarak neredeyse Twitter’la aynı sisteme sahip.

Bilgilendirme: Makalemizin ardından söz konusu erişim yasağı kaldırılmıştır. Şuan hala giriş yapamıyorsanız, lütfen güncel makalelerimizi takip ediniz. Söz konusu siteye erişim problemi yaşamanız DNS kaynaklı da olabilir. Bunun için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

pinterest-erisim-engeli

DNS Önbelleği temizleme işlemi.

1- Bilgisayarınızdan Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek, karşınıza gelen ekrana cmd yazdıktan sonra Tamam butonuna basınız. (Dilerseniz Başlat+R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz)

2- Karşınıza gelen dos ekranına sırasıyla aşağıdaki komutları yazarak, her bir komutu yazdıktan sonra klavyenizden enter tuşuna basınız.

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

Bu işlemlerden sonra DNS önbelleği başarıyla temizlemiş olacaksınız. Web tarayıcınızı yeniden başlatarak erişiminizi kontrol etmenizi öneririz.

 

Recent Posts