fbpx

Facebook sayfa yöneticileri son zamanda paylaşımlardaki etkileşimin düştüğünü farketmiştir, bunun nedeni yazımızda size bilgi vermeye çalışacağız.

Milyonlarca insanın günlük kullandığı ve neredeyse yaşamın vazgeçilmez bir uygulaması haline gelen Facebook, son zamanlarda sayfa yöneticileri ile ilgili bazı düzenlemeler yaptı. Bu düzenlemeler de gözle görülen bir erişim kısıtlaması yaşanıyor. Sizin de Facebook sayfanızda erişim sorunu varsa, bu makale size bir ışık tutacaktır.

Geçtiğimiz Temmuz ayı ile Eylül ayı istatistiklerine baktığımızda ortalama 1k erişimi olan bir sayfanın bugünkü erişimleri 100’lere kadar geriledi. 100’de 10 düşme yaşandığı söylenebilir. Bu 100.000 etkileşimin 10 binlere düştüğü anlamını taşır ki ortalama 10k takipçisi olan bir sayfa günlük paylaşım yapsa dahi bin kişiye zor ulaşabiliyor. Tabi bu kısımda erişilen kişinin etkileşime geçme oranının da yüzde 10 dersek ortaya vahim sonuçlar çıkıyor. Şöyle ki, 10k takipçiniz var, 1k erişim yaptınız ve 1k’dan sadece 10 kişi ortalama etkileşime geçiyor.

FACEBOOK SAYFA ETKİLEŞİM SORUNU ÇÖZÜMÜ
Peki Facebook sayfanızın etkileşim sorununu nasıl çözeceksiniz? Bunun için 2 ihtimal ve buna karşılık önerimiz var. Medyateji olarak kurumsal sayfa yönetimini yaptığımız ve etkileşim sorunu yaşadığımız sayfaların içeriklerinde değişikliğe gittik. Bu etkileşimlerde artma gösterse de, sayfa beğenisi ile kıyasladığımızda yukarıdaki istatistiklerin sadece küçük bir şekilde üzerine çıkabildik. Facebook, hedef kitlelerde ve tanımlamalarda son zamanlarda değişikliğe gidiyor. Ulaşılacak hedef kitlelerin ayrımını yapıyorsa, bu etkileşimleri düşürmüş olabilir. Kimin neye ilgisi olduğunu çözümlüyor olabilir. Bu ilk ihtimaldi ikinci ihtimal ve önerimiz ise sayfa yöneticilerinin reklam vermeye yönlendirilmesi. Bunu aşağıdaki başlıkta inceleyelim.

Bir de aşağıdaki istatistiklere göz atabilirsiniz.

FACEBOOK NEDEN ETKİLEŞİMLERİ DÜŞÜRDÜ?
Facebook sayfa yöneticileri, reklam yöneticisi hesabında görmüştür. “Sayfanızı beğenen kişiler ve arkadaşları” bu seçenek ile Facebook, sayfanızı beğenen kişilere ve onların arkadaşlarına ulaşmanızı kolay bir şekilde size sunuyor. Bunu yapmasındaki neden bu olabilir. Sayfanızın takipçilerine ulaşmak için artık, Facebook’a reklam vermek zorunda olabilirsiniz. Çünkü 100k bir hesabınızın bir paylaşımında 10 beğeni oluyorsa bu marka imajınıza da zarar verecektir. Onun için gönderiyi öne çıkarıp, sayfanızı beğenen kişiler ve arkadaşları hedef kitlesiyle etkileşimleri artırabilirsiniz. Hem böyle yapınca, sayfanızla etkileşime geçen kişiye, bir sonraki seferde organik olarak erişebileceğinizi de unutmayın.

FACEBOOK SAYFA YÖNETİMİ
Facebook sayfalarınızdaki etkileşimlerin düşmesi sizi yoruyorsa, bu konuda profesyonel bir ajans desteği alabilirsiniz. Medyateji olarak, sosyal medya yönetimi yaptığımız sayfaların etkileşim sorunlarını çeşitli post şekilleri ve küçük sponsorlu reklam bütçeleri ile çözüyoruz. Bu konuda ajans desteği isterseniz, sağ alttaki anında çözüm merkezinden başvuru yapabilir ya da 0850 302 6 456 numaralı telefonlarımızdan 22 sn sonra doğrudan yetkili kişiye erişebilirsiniz.

 1. Yılmaz diyor ki:

  Merhaba
  Sayfamdaki takipçi sitesi 90 kişiydi. Ve siteye girme oranı günlük 5-9 kişi arasındaydı.
  Sponsorlu reklam vererek takipçi sayının 1000 kişi yaptım. Ve bir hevesle siteye giriş sayısının 50-90 arasında olmasını beklerken 9-11 arasında gerçekleşti. Yaptığım paylaşımlar ilgi çekmemiş olabilir dedim. Sayfa etkileşimlerine baktım post başına ortalama 25. Şu an off durumdayım. Nasıl olurda 1000 gerçek kullanıcı olan bir sayfanın etkileşimi 25 olabilir? Facebook’un kendi paralı sistemini kullanarak bu insanlar aktif olarak tıkladılar! Acaba Facebook tıklamalarında bir üçkağıt mı var diye düşünüyorum. Kişilerin profillerine baktım baya bildiğin gerçek kişiler gibi gözüküyorlar. Kendi resimlerini ailesinin resimlerini paylaşan gerçek kişiler. Fakat bu 1000 kişi sayfayı takip edince aktifti facebook postunu görünce mi pasif oldu! Bu bağlantıyı halen çözemedim. Eğer daha fazla detay anlatırsanız sevinirim. Sevgiler.

  • Medyateji Ajans diyor ki:

   Merhaba Yılmaz bey, sitenize organik içerikler eklemeyi, paylaşımlarınızı ilgi çeken başlıklarla yapmanızı tavsiye ederiz. Sponsorlu reklamlarda anlık girişler olur fakat takipçilerinizin ana ekranına paylaşımlarınız tam olarak ulaşmaz. Örneğin 1000 takipçiniz varsa bunların tamamı içeriklerinizi görecek anlamına gelmez. Bilginize.. Bol hitli günler dileriz.

 2. Nur diyor ki:

  Merhabalar Facebook sayfamda 24.385 takipçim var. Sabah yayınladığım paylaşımlar 300/600 arası, akşam paylaşımlarım 1000e yakın ya da üzeri beğeni alıyordu. Video izlemelerim gönderi öne çıkarmamla 100bin üstü oluyordu. Şimdi sabah paylaşımlarımın beğenisi 15/20 ye kadar düştü. Ki erişilen kişi sayısıda düşük. Reklam versem bile etkileşim artmıyor. Bunun nedeni ne olabilir ve bu konuda teknik destek alabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.