fbpx

Web site ve uygulamaların trafiğini ölçmeye yarayan Google Analytics, yeni metriklerin yer aldığı GA4’e geçiyor. Peki Universal Analytics mülkleri GA4’e nasıl taşınır. GA4’e geçiş adım adım kurulum rehberi Medyateji Blog’da..

Web sitelerinin trafiği ve kullanım verilerini analiz etmek için kullanılan ücretsiz bir web analitiği hizmeti olan Google Analytics’in yeni dönemi başlıyor, hazır mısınız? Google Analytics 4, Universal Analytics’in yerini alıyor. Tüm standart Universal Analytics mülkleri 1 Temmuz 2023’te veri işlemeyi durduracak. 360 Universal Analytics mülkleri 1 Temmuz 2024’te veri işlemeyi durduracak.

Web sitesi sahiplerinin ziyaretçilerinin davranışlarını izlemelerine, trafik kaynaklarını belirlemelerine, sitelerindeki etkileşimleri ölçmelerine ve pazarlama stratejilerini optimize etmelerine olanak tanıyan Google Analytics, kullanıcıların web sitelerinde ne yaptıklarını, hangi sayfalarda ne kadar zaman harcadıklarını, hangi sayfalardan çıkış yaptıklarını ve hatta hangi cihazları kullandıklarını da takip edebiliyor. Bu veriler, web sitesi sahiplerinin kullanıcılarının ihtiyaçlarına ve davranışlarına daha iyi uyum sağlamalarına yardımcı oluyor.

Medyateji olarak, ‘Bu mülk, 1 Temmuz 2023’ten itibaren veri işlemeyecek. Mart 2023’ten itibaren, web sitesi ölçümüne devam etmek için orijinal mülk ayarlarınızı bir Google Analytics 4 (GA4) mülküne taşıyın. Aksi takdirde, bu ayarlar mevcut site etiketlerini yeniden kullanarak sizin için mevcut bir GA4 mülküne kopyalanacaktır’ uyarısını gören kullanıcılara, yapılacak adımları rehber niteliğinde bu yazımızda yer verdik.

Adım Adım GA4 Kurulum Rehberi

 • GA4 Kurulum Asistanı’nı kullanmak istiyorsanız hesap için Düzenleyici rolüne sahip olmalısınız. GA4 mülkünüzü oluşturmak için aşağıdaki talimatları uygulayın. Web sitesi sayfalarınızda bir Google Analytics etiketi (gtag.js veya analytics.js), Google Ads etiketi (gtag.js) veya Google Etiket Yöneticisi kapsayıcısı bulunsa da bulunmasa da bu sihirbazı kullanabilirsiniz.
 • Google Analytics’e gidip sol altta Ayarlar Yönetici’yi tıklayın.
 • Hesap sütununda istediğiniz hesabın seçili olduğundan emin olun. (Tek bir Google Analytics hesabınız varsa zaten bu hesap seçilidir.)
 • Mülk sütununda, hâlihazırda web siteniz için veri toplayan Universal Analytics mülkünü seçin.
 • Mülk sütununda GA4 Kurulum Asistanı’nı tıklayın. Mülk sütunundaki ilk seçenektir.
 • Yeni bir Google Analytics 4 mülkü oluşturmak istiyorum’un altındaki Başlayın seçeneğini tıklayın.
 • Yeni bir Google Analytics 4 mülkü oluşturun pop-up ekranında, sitenizin mevcut durumda nasıl etiketlendiğine bağlı olarak aşağıdaki seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:
 • Oluştur ve devam et. Google etiketi oluşturma sayfasına (7. adım) devam etmek için bu düğmeyi tıklayın.
 • Mülk oluştur. Bu seçeneği görüyorsanız Analytics, mevcut Universal Analytics etiketlerinizi GA4 mülkünüz için yeniden kullanabilir. Analytics, Universal Analytics ve GA4 mülkleriniz arasında bir bağlı site etiketi oluşturur. Bu seçeneği belirleyin ve Yeni GA4 mülkünüzle ilgili sonraki adımlar bölümüne (aşağıda) gidin.
 • İleri düzey kullanıcılar için not: Bu seçenek, GA4 mülkünüz için standart veri toplamayı uygular. UA mülkünüz için özel etiketler uyguladıysanız dikkat edilmesi gereken bu noktaları inceleyerek ek adımlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 • Google etiketi oluşturma sayfasında, durumunuzu en iyi tanımlayan seçeneği belirleyin ve yeni GA4 mülkünüzü oluşturmayı tamamlamak için talimatları uygulayın.

Hepsi bu kadar. Daha fazla bilgi ve danışmanlık için, tek projelik destek alabilirsiniz. Medyateji fiyatları, tüm müşterilerimiz için standart fiyat prensibi ile belirlemektedir. Dilerseniz, 0850 302 6 456 numaralı hattımızdan bizi arayarak, bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir