fbpx

Apple, Facebook’un piksel aracılığıla aldığı verileri işleme şeklini etkileyecek IOS 14 güncellemesini duyurmasının ardından bazı işlemler yapmanız gerekecek. Şu anda olaylar gönderen internet sitesi domainleri ilk başta Facebook tarafından domain başına 8’den fazla varsayılan olay göndermeyecek şekilde yapılandırılacak. Bu yeni olay sınırının dışındaki olaylar için optimizasyon yapan tüm reklam setleri durdurulacak. Bu değişiklikleri ve bunlara önceden nasıl hazırlanacağınızı öğrenmek için blog yazımızın devamını okuyabilirsiniz.
Apple tarafından kullanıcı gizliliği ve veri kullanımına ilişkin yapılan güncelleme ile iOS 14, iPadOS 14, ve tvOS 14,onları izlemek veya cihazlarının reklam tanımlayıcısına erişmek için AppTrackingTransparency çerçevesi aracılığıyla kullanıcının iznini almasıyla ilgili yenilik getirdi. Bu izleme özelliği, hedeflenen reklamcılık veya reklamcılık ölçüm amaçları için uygulamalardan toplanan kullanıcı veya cihaz verilerini diğer şirketlerin uygulamalarından, web sitelerinden veya çevrimdışı mülklerinden toplanan kullanıcı veya cihaz verileriyle bağlama eylemini ifade ediyor. İzleme, kullanıcı veya cihaz verilerinin veri aracılarıyla paylaşılması anlamına da geliyor.

Bu değişikliklere yanıt olarak Facebook’ta iOS cihazlardan alınan piksel dönüşüm olaylarını Toplu Olay Ölçümü kullanarak işlemeye başlayacak. Bu değişiklik, kullanıcıların gizliliğini koruma çalışmalarınızı destekleyecek ve etkili kampanyalar yürütmeye yardımcı olmayı hedefliyor.

Facebook’tan IOS 14 Güncellemesi ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

Facebook’un Toplu Olay Ölçümü, iOS 14 cihazlardaki internet sitesi olaylarının ölçülebilmesine olanak tanır. Kampanyalarınızı yayınlamaya ve performanslarını ölçmeye devam etmek için yapabileceğiniz hazırlıkları burada bulabilirsiniz.

İşletmenizin internet sitesinde gerçekleşen dönüşüm olayları için reklam yayınlamayı planlıyorsanız:

 • Gelecekte internet sitesi kampanyalarınızda kesinti yaşanmaması için internet sitenizin domainini doğrulamanız gerekebilir. Domain doğrulaması, geçerli domain uzantısı artı bir (eTLD+1) için yapılmalıdır. Örneğin www.books.jasper.co.uk, books.jasper.co.uk ve jasper.co.uk için eTLD+1 domaini jasper.co.uk olacaktır. Bu sayede domain doğrulamanız tüm varyasyonları kapsayacaktır.
  Birden fazla işletmenin veya kişisel reklam hesabının kullandığı piksellere sahip domainler için domain doğrulamasına öncelik verilmelidir. Bu sayede, Toplu Olay Ölçümü kullanıma açıldığında piksel dönüşüm olaylarını yapılandırmanız mümkün olacaktır.
 • iOS 14 yüklü cihazlara erişmek üzere Facebook Pikselini kullanma ve performansı ölçme hakkında daha fazla bilgi alın.

Hem internet sitesi hem de uygulama dönüşüm olayları için reklam yayınlamayı planlıyorsanız, yukarıda belirtilen eylemlerin tamamını gerçekleştirin.

Reklam oluşturma sınırlamaları

iOS 14 yüklü cihazlara reklam yayınlamak için mevcut reklam hesaplarınızı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Apple’ın SKAdNetwork API’sinin getirdiği raporlama sınırlamaları nedeniyle, diğerlerinden ayrı iOS 14 uygulama yüklemesi kampanyaları oluşturmanız gerekir. Göz önünde bulundurmanız gereken ek sınırlamaları aşağıda bulabilirsiniz.

İşletmenizin uygulamasında gerçekleşen dönüşüm olayları için reklam yayınlamayı planlıyorsanız:

 • Uygulamanızı sadece tek bir reklam hesabıyla ilişkilendirebilirsiniz. Ancak birden fazla uygulamanın reklamını yapmak için tek bir reklam hesabı kullanabilirsiniz.
 • Her bir uygulama, aynı anda 9 adet iOS 14 kampanyasıyla sınırlandırılmıştır. Her bir kampanya, aynı optimizasyon türüne sahip 5 reklam setiyle sınırlandırılmıştır. Aynı kampanyadaki farklı reklam setlerinde optimizasyon tercihinizi değiştiremezsiniz. Kapattığınız veya sildiğiniz bir kampanyanın izin verilen 9 adet iOS 14 kampanyası hakkınızdan düşülmesi için 72 saatlik sıfırlama süresi söz konusudur. Bu husus, Apple’ın SKAdNetwork API’sinden dönüşüm olayı verilerinin gecikmeli raporlanması sebebiyle kampanya optimizasyonunun ve raporlamasının yanlış yapılması riskini en aza indirecektir.
 • iOS 14 yüklü cihazlar için bir reklam oluştururken satın alma seçeneği olarak sadece Açık Artırma kullanılabilir; Erişim ve Sıklık kullanılamaz.
 • Kampanyanız yayınlandıktan sonra, iOS 14 kampanyası seçimini açmanız veya kapatmanız mümkün değildir. Kampanyanızı kapatmanız veya silmeniz gerekir.

İşletmenizin internet sitesinde gerçekleşen dönüşüm olayları için reklam yayınlamayı planlıyorsanız:

 • Pikseliniz her bir domainde en fazla 8 dönüşüm olayı için optimizasyon yapabilir. Facebook öncelikle hareketlerinize dayalı olarak işletmenizle en alakalı olduğunu düşündüğümüz dönüşüm olaylarını yapılandıracaktır. Diğer tüm olaylar, kampanya optimizasyonu ve raporlama için devre dışı bırakılır. Tercihlerinizi Olay Yöneticisi’nde yönetebileceksiniz. Reklam setinizi oluştururken, optimizasyon yapmak için sadece belirli 8 dönüşüm olayından birini seçebilirsiniz.
  Artık aktif olmayan bir piksel dönüşüm olayı için optimizasyon yapan reklam setleri durdurulur. Bu sınırlama öncesinde, kampanya veya ölçüm stratejinizde yapılması gereken değişiklikler olup olmadığını göz önünde bulundurun. Yönlendirme sayfası görüntülemeleri ve bağlantı tıklamaları gibi huninin üst kısmındaki reklam verme amaçları için optimizasyon yapmanız gerekip gerekmediğini göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Raporlama sınırlamaları

Apple’ın yeni ilkesi gereğince, işletmelerin Facebook’taki iOS 14 uygulama yüklemesi kampanyalarının performansını ölçme kabiliyeti sınırlandırılacaktır. iOS 14 uygulama yükleme kampanyalarının raporları, mobil uygulama yüklemeleri ve diğer uygulama dönüşüm olayları hakkındaki verilerini Apple’ın SKAdNetwork API’sinden almak zorundadır.

iOS 14 cihazlardaki raporlama sınırlamaları nedeniyle, bazı internet sitesi dönüşüm olaylarının ölçümü için benzer sınırlamalar geçerli olacaktır. Reklam Yöneticisi’nde, Reklam Raporlarında ve Reklam İstatistikleri API’sinde aşağıdaki sınırlamalar beklenmektedir.

 • Gecikmeli raporlama: Gerçek zamanlı raporlama desteklenmeyecektir ve veriler 3 güne kadar gecikmeli olabilir. iOS 14 uygulama yüklemesi kampanyaları için dönüşüm olayları, SKAdNetwork API’si tarafından Facebook’a raporlandığı zamana dayalı olarak raporlanacaktır. İnternet sitesi dönüşüm olayları ilişkili reklam gösterimlerinin zamanına değil, dönüşümlerin gerçekleştiği zamana dayalı olarak raporlanacaktır.
 • Tahmini sonuçlar: iOS 14 uygulama yüklemesi kampanyalarında SKAdNetwork API’si, sonuçları Facebook’a kampanya düzeyinde toplu hale getirerek raporlayacaktır. Kampanyanın tek bir reklam setinden ve reklamdan oluştuğu durumlar haricinde, reklam seti ve reklam düzeyindeki sonuçların hesaba katılması için istatistiksel modelleme kullanılabilir. İnternet sitesi dönüşüm olaylarında iOS 14 kullanıcılarından gelen dönüşümleri hesaba katmak için istatistiksel modelleme kullanılabilir.
 • Kırılım desteğinin kaldırılması: Hem uygulama hem de internet sitesi dönüşümlerinde yaş, cinsiyet, bölge ve reklam alanı gibi kriterlere dayalı dönüşüm, yayın ve eylem kırılımları desteklenmeyecektir.
 • Hesapla ilişkilendirme aralığı ayarlarındaki değişiklikler: Apple’ın iOS 14 değişiklikleri geçerlilik kazandıktan sonra, tüm yeni ve aktif reklam kampanyalarının ilişkilendirme aralığı, hesap düzeyi yerine reklam seti düzeyinde ayarlanacaktır. Yeni reklam seti ilişkilendirme ayarına kampanya oluşturma sırasında erişilebilir. İlişkilendirme ayarının reklam seti düzeyinde ayarlanması, kampanya optimizasyonunda kullanılan dönüşümlerin ölçülen gerçek dönüşümler olmasını sağlayacak ve reklam performansını analiz ederken daha fazla esneklik ve netlik sunacaktır. Buna ek olarak, tüm yeni veya aktif reklam kampanyalarının (iOS 14 uygulama yükleme kampanyaları hariç) varsayılan ayarı 7 günlük tıklama ilişkilendirmesi aralığı olarak belirlenecektir. iOS 14 uygulama yükleme kampanyaları, Apple’ın SKAdNetwork API’si tarafından sağlanan ilişkilendirme aralığına dayalı olarak raporlanacaktır.

Artık 28 günlük tıklama, 28 günlük görüntüleme ve 7 günlük görüntüleme ilişkilendirme aralıkları aktif kampanyalarda desteklenmeyecektir. Ancak aktif olmayan kampanyalar eski hesap düzeyinde ilişkilendirme aralığıyla raporlanmaya devam edecektir ve ilişkilendirme aralıkları için artık desteklenmeyen geçmişe dönük veriler Reklam İstatistikleri API’miz aracılığıyla erişilebilir kalacaktır.

Tüm bu değişiklikler geçerlilik kazandıktan sonra, iOS 14 uygulama yükleme kampanyaları ve otomatik kurallar hariç olmak üzere, varsayılan 7 günlük tıklama ilişkilendirme aralığını değiştirerek desteklenmeye devam eden başka bir aralığı seçebilirsiniz. Yeni ilişkilendirme ayarı kapsamında aşağıdaki aralıklar desteklenecektir:

 • 1 günlük tıklama
 • 7 günlük tıklama (varsayılan)
 • 1 günlük tıklama ve 1 günlük görüntüleme
 • 7 günlük tıklama ve 1 günlük görüntüleme

28 günlük tıklama, 28 günlük görüntüleme ve 7 günlük görüntüleme ilişkilendirme aralıkları kullanımdan kaldırılmadan önce, hazırlanmak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Reklamlarla ilişkilendirilen dönüşümlerin, farklı ilişkilendirme aralıklarında nasıl olduğunu görmek için Aralıkların Karşılaştırması özelliğini kullanın. Bu, 7 günlük aralığa geçmenizin sonucu olarak raporlanan dönüşümlerde meydana gelen değişiklikleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur.
 • İhtiyaç duyduğunuz geçmişe dönük 28 günlük görüntüleme veya tıklama ve 7 günlük görüntüleme ilişkilendirme aralığı verilerini dışa aktarın. Geçmişe dönük veriler, değişiklikler geçerlilik kazandıktan sonra da Reklam İstatistikleri API’si aracılığıyla erişilebilir olmaya devam edecek.
 • Apple’ın değişiklikleri geçerlilik kazandığında, tüm otomatik kurallar 7 günlük tıklama ilişkilendirme aralığı olarak değişecek. Daha sonra otomatik kurallarınızda beklenmedik değişiklikler yaşamamak adına, otomatik kurallarınızın ilişkilendirme aralığını şimdiden 7 günlük tıklama olarak güncelleyin. Otomatik kurallar için farklı bir ilişkilendirme aralığı belirtme seçeneği sunulmayacak.

Bu değişikliklerin farklı zamanlarda yürürlüğe girebileceğini lütfen unutmayın. Reklam verenlerimizi yapılacak değişikliklere daha iyi hazırlayabilmek için, Apple’ın AppTrackingTransparency (ATT) istemini uygulamasından önce başlangıçta varsayılan olarak 7 günlük tıklama ve 1 günlük görüntüleme ilişkilendirmesi ayarını kullanabiliriz. Değişikliklerden haberdar olmanız için bildirimler ve ürün içi rehberlik sunacağız. Başlangıçta varsayılan olarak 7 günlük tıklama ve 1 günlük ilişkilendirme ayarını kullanırsak, sonraki varsayılan 7 günlük tıklama değişikliği yalnızca varsayılan değişiklikten sonra oluşturulan reklam setleri için geçerli olur. Değişiklikten önce başlayan reklam setlerinin raporlama ve optimizasyonunu etkilemez.

Hedefleme sınırlamaları

iOS 14 cihazlarda daha fazla kişi takip özelliğini durdurduğu için uygulama bağlantılarınızın, uygulama hareketi Özel Hedef Kitlelerinizin ve internet sitesi Özel Hedef Kitlelerinizin boyutu küçülebilir.

Dinamik Reklamlar sınırlamaları

Daha fazla kişi iOS 14’e güncelleme yaptıkça, yeniden hedefleme hedef kitlelerinizin boyutu küçülebilir.

İşletmenizin uygulaması için dinamik reklamlar yayınlamayı planlıyorsanız:

 • Bazı iOS 14 cihazlar, uygulama veya uygulama mağazası yerine, varsayılan yönlendirme hedefi olarak mobil internet tarayıcısına yönlendirme yapabilir. Tüm iOS 14 cihazları bir uygulama yönlendirme hedefine yönlendirmek istiyorsanız, bağlantı tıklamaları için optimizasyon yapan yeni bir kampanya oluşturun.

İşletmenizin internet sitesi için dinamik reklamlar yayınlamayı planlıyorsanız:

 • Kataloğunuzu ayarlayın ve sadece tek bir piksel oluşturun. Pikseliniz her bir domainde en fazla 8 dönüşüm olayı için raporlama ve optimizasyon yapar. Facebook öncelikle hareketlerinize dayalı olarak işletmenizle en alakalı olduğunu düşündüğümüz dönüşüm olaylarını yapılandıracaktır. Diğer tüm olaylar, kampanya optimizasyonu ve raporlama için devre dışı bırakılır. Tercihlerinizi Olay Yöneticisi’nde yönetebilirsiniz. Reklam setinizi oluştururken, optimizasyon yapmak için sadece belirli 8 dönüşüm olayından birini seçersiniz.
 • Kataloğunuzda birden fazla domain kullanıyorsanız, ürün URL’si olarak kullandığınız her internet sitesi domainini doğrulayın ve başka bir domaine yönlendirme yapan ürün URL’leri kullanmaktan kaçının.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir