fbpx

Facebook Yüz Tanıma Teknolojisi hakkında bilgiler makalemizde.. Her geçen gün gelişmeye devam eden Facebook yüz tanıma teknolojisi ile ilgili önemli bir şeyi amaçlıyor. Facebook Yüz Tanıma Özelliğini Açma ve Kapatma Hakkında bilgiler makalemizde.

Yüz tanıma özelliğini etiket önerileri dışında da kullanmak için daha fazla yol alan Facebook ekibi, yüz tanıma teknolojisi ile ilgili bazı açıklamalar yaptı.

Bu teknoloji sayesinde, içinde olduğun ve etiketlenmediğin fotoğrafları bulabilir, senin fotoğrafını kullanan yabancılardan korunabilir, görme bozukluğu olan kişilere fotoğrafında veya videonda kimlerin olduğunu söyleyebiliceksiniz.

Başka bir deyişle Facebook, başkalarının izinsiz olarak sizin fotoğrafınızı kullanmasına müsade etmeyecek. Özellikle bayanların fotoğrafları, profillerinden alınıp adına hesap açılıyor ve uygunsuz görüşmeler yapılıyordu. Yine Türkiye’de pek çok hesabın benzeri açılıp, arkadaş listesindeki kişilere istek gönderilip, ekleniyor ve dolandırıcılık mağduru olunuyordu. Facebook, yüz tanıma teknolojisi ile bunları yok etmeyi amaçlıyor.

Facebook yüz tanıma teknolojisini ne için kullanacak?
İnsanları hızlı ve kolay şekilde etiketlemenizi sağlama. Fotoğrafınızı profil resmi olarak kullanan tanımadığınız kişilerden korunmanıza yardımcı olma. Bir fotoğraf veya videoda kimlerin olduğunu söyleyerek görme bozukluğu olan kişilere yardım etme. Fotoğraf veya videolarda etiketlenmediğiniz halde ne zaman görünebileceğinizi bildirme.

Yalnızca hedef kitlesi içinde yer aldığınız fotoğraflarla ilgili olarak bildirim alırsınız. Sistemimiz, bir fotoğrafta veya videoda olup olmadığınızı anlamak için fotoğrafı veya videoyu fotoğraf ve videoların analiziyle karşılaştırır. Bunlar profil resminiz ve etiketlendiğiniz fotoğraf ve videolar olabilir.

 

Yüz tanıma özelliğini açma kapatma
Medyateji olarak, bu ayarları nasıl yapılandıracağınızı yayınlıyoruz. Ayarlar – Diğer’e gidin. Gizlilik Kısayolları’na dokunun. Diğer Ayarlar’a dokunun. Yüz Tanıma’ya dokunun. Facebook’un fotoğraf ve videolarda seni tanıyabilmesini istiyor musun? seçeneğine dokunun. Facebook’un sizi fotoğraf ve videolarda tanıyabilmesini istiyorsanız Evet’i seçin. Facebook’un sizi fotoğraf ve videolarda tanıyabilmesini istemiyorsanız Hayır’ı seçin. Daha sonra ekleyeceğimiz tüm özellikler için de geçerli olan bu ayarı istediğiniz zaman açabilir veya kapatabilirsiniz. Yüz tanıma teknolojisi herkese açık olmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir