fbpx

Facebook alışveriş deneyimini geliştirerek canlı yayında alışveriş yapabilme imkanını hayata geçiriyor. Uygulama sayesinde mezat gibi fakat doğrudan Facebook veya Instagram platformu ya da web sitenizden alışveriş imkanı kazanacaksınız.

Facebook bu özellik ile sezonun en son trendlerini gerçek zamanlı olarak kullanıcılarına sunuyor ve işletmelere ürünleriyle ilgili canlı yayında sorular sorarak alışveriş yapmalarına olanak sağlıyor. Hepsi evinizin rahatlığında olacak bu alışveriş deneyimi, canlı videonun eğlencesini çevrimiçi alışverişin rahatlığıyla birleştirir. Bazı büyük markalardan bazılarını Canlı Alışveriş Cumaları aracılığıyla ürünler, ipuçları, demolar ve daha fazlasını sergilemek için bir araya getiriliyor.

Bu haftadan başlayarak ve 16 Temmuz’a kadar her Cuma gününe kadar, güzellik ve moda markalarından satın alınabilirsiniz canlı videoların keyfini çıkarın. Alışveriş yapanlar için bu, en sevdiğiniz markaların en yeni ürünlerini keşfedebileceğiniz ve gerçek zamanlı olarak beden, uyum ve ipuçları hakkında sorular sorabileceğiniz anlamına geliyor. Markalar için Canlı Alışveriş, müşterilerle ilişkiler kurma, yeni eğlenceli içerik sağlama, soruları yanıtlama ve Mağazalar aracılığıyla uygun ödeme yoluyla satın alma sürecini kolaylaştırma şansı sunuyor.

Her markanın Facebook Sayfasındaki Canlı Alışveriş akışlarını veya mobil cihazlarda Mağaza sekmesini veya yer işaretini ziyaret edebilirsiniz . Ve sevdiğiniz bir şey görürseniz, Facebook’tan ayrılmadan, akışta öne çıkan ürünlere dokunarak ve ödeme yaparak Canlı Alışveriş akışı sırasında sunulan ürünleri kolayca satın alabilirsiniz. Özellik şuan da demo olarak büyük markalarda uygulanacak. Yakın zamanda Facebook bu önemli özelliğini tüm marka kullanıcıları için sunacak.

Bu özelliği kullanabilmeniz için gerekli olan Mağaza kurulumu veya Instagramda adım adım ürün etiketleme rehberi için tıklayınız.

Medyateji, Instagram Alışveriş Özelliği Türkiye’de Nasıl Kullanılır? yazımıza da göz atmayı unutmayın!

Facebook’ta Ürünleri Canlı Alışveriş Özelliğiyle Satma
Facebook Canlı Alışveriş, gerçek zamanlı olarak ürün satmanın, izleyicilerle doğrudan etkileşimde bulunmanın ve potansiyel müşteri kazanmanın en iyi yoludur. Facebook’ta Canlı Alışveriş özelliğiyle ürün sattığınızda, bu ürünleri canlı yayın yaparken öne çıkarmış olursunuz. Bu; daha fazla bilgi paylaşmanızı, ürünlerinizi sergilemenizi, izleyicilerden gelen soruları cevaplamanızı ve bıraktıkları ifadelere yanıt vermenizi sağlar. Canlı Alışveriş hem siz hem de izleyicileriniz açısından son derece etkileşimlidir ve izleyiciler bir şey satın almak istediğinde bunu doğrudan canlı yayında yapabilir.

Başlamadan önce:
Facebook Sayfalarında ürünlerinizi 3 şekilde öne çıkarabilirsiniz:

 • Ticaret Yöneticisi’ne sahip bir Ticaret Hesabınız, bağlı bir Facebook Sayfanız ve Facebook Kataloğunuzda bir ürün setiniz varsa, mağazanızdaki ürün setlerini etiketleyip öne çıkarabilir ve bağlantılar ekleyebilirsiniz.
 • Facebook Sayfanız varsa ancak Ticaret Hesabınız yoksa, öne çıkarmak istediğiniz ürün ve bağlantıları canlı yayına geçmeden hemen önce manuel olarak ekleyebilirsiniz.
 • Bu ayarları yapmadan da bir canlı alışveriş videosu başlatabilir ve istediğiniz zaman ürünleriniz hakkında konuşabilirsiniz.
  Facebook Sayfası olmayan kişiler doğrudan profilinden canlı yayına geçebilir. Daha önce oluşturulan ilanları, yeni ürünleri ve bağlantıları öne çıkarabilirsiniz.
  Mobilde mi yoksa bilgisayarda mı canlı yayına geçeceğinizi seçin. Mobilde canlı yayına geçerseniz lütfen Facebook uygulamasının en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Sayfa Yöneticisi Uygulaması’nı kullanıyorsanız, canlı alışveriş şu anda sadece Android’de kullanılabilmektedir.

Ürünleri Canlı Alışveriş Özelliğiyle Satma
Facebook’ta ürünleri Facebook Sayfanızdan Canlı Alışveriş özelliğiyle satmak için:

 1. Facebook Sayfanızın Oluştur kısmına gidin ve Canlı’ya tıklayın.
 2. Canlı Alışveriş sekmesini seçin ve Canlı Alışveriş’i Etkinleştir düğmesini açık konuma getirin. Canlı Alışveriş’i görmüyorsanız bulmak için pencerenizi genişletmeyi veya Diğer açılır menüsüne tıklamayı deneyin.
 3. Mağazanızdaki ürünleri öne çıkarmak için Mağazadan Ürünler’i seçin. Öne çıkarmak istediğiniz ürün setlerini seçin ve Kaydet’e tıklayın. Seçtiğiniz setlerdeki ürünleri Ürünler ve Bağlantılar kısmında göreceksiniz.
 4. Yeni ürün eklemek için Yeni Ürünler’e tıklayın. Her bir ürün için ürünün fotoğraflarını yükleyin ve ad, fiyat ve açıklama gibi detayları ekleyin. Hazır olduğunuzda Kaydet’e tıklayın. Daha fazla ürün eklemek için bu adımı tekrarlayın. Yeni ürünleriniz, satış kurallarımıza uygun olduklarından emin olmak için hızlı bir standart değerlendirmeden geçecektir.
 5. Tanıtımını yapmak istediğiniz bağlantıları eklemek için Bağlantılar’a tıklayın. Bağlantıyı ve açıklamasını ekleyin. URL’nizin başına http:// veya https:// eklediğinizden emin olun. Açıklama, bir bağlantıyı öne çıkardığınızda URL’nizin üzerinde görünür.
 6. Canlı videonuza bir başlık ve açıklama ekleyin ve hazır olduğunuzda Canlı Yayına Geç’e tıklayın.
 7. İzleyicilerinize göstermek istediğiniz ürün veya bağlantının altında Öne Çıkar’a tıklayın. Başka bir şeyi öne çıkarmak için Öne çıkarmayı durdur’a ve ardından yeni ürünün altında Öne Çıkar’a tıklayın. Bu en iyi uygulamalar, yayınınızı ve izleyicilerinizin gördüğü şeyleri optimize etmenize yardımcı olabilir.
 8. Canlı yayınınız bittiğinde, Canlı Videoyu Bitir’e tıklayın. Canlı videonuzu Sayfanızın zaman tünelinde paylaşarak izleyicilerin bilgi almak için videoya geri dönmesini veya videonuzu ilk kez görmesini sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir