fbpx

Her geçen gün artan eticaret hacmi popüler sosyal medya uygulaması Instagram’ı da hareketlendiriyor. Artırılmış sanal gerçeklik ile Instagram’dan gözlük, makyaj malzemeleri satılabilecek. Özel geliştirilmiş uygulama ile satılan ürün telefonunuzun kamerası ile üzerinizde görülebilecek.

Uzun bir süredir Medyateji olarak müşterilerimize sanal gerçeklik uygulamaları ile ilgili bilgiler verip, web sitesi, mobil uygulaması gibi platformlarına bu tür bir teknolojinin uygulanmasını aktarıyorduk. Son aldığımız bir habere göre, popüler sosyal medya uygulaması instagram, ürün etiketleme gibi özelliklerinden sonra sanal gerçeklik başka bir deyişle AR üzerinde testler yapmaya başlamış. Gelişmiş bir reklam verme seçeceği olarak karşımıza çıkacak bu özellik ile örneğin gözlük satan bir marka, telefondaki kamera uygulaması ile ürünü kullanıcının yüzüne yerleştirebilecek. Böylelikle ürünün sizde nasıl durduğu, boyutları, renklerini artırılmış sanal gerçeklik uygulaması aracılığıyla görebileceksiniz. 

Mashable sitesinde yayınlanan bir haberde, “Bugünden itibaren, ürünlerini doğrudan Instagram’da satan bir avuç dolusu marka, ürün sayfalarına yeni bir artırılmış gerçeklik deneme özelliği ekleyebilecek. Başlangıçta, yeni AR özelliği kozmetiklerle sınırlı olacak (Mac ve Nars erken ortaktır) ve gözlük markaları (Warby Parker ve Ray-Ban), ancak Instagram zamanla daha fazla ürüne ulaşmayı planlıyor.”

Facebook Spark AR birimince geliştirilen bu özellik, önümüzdeki günlerde epey gelişecek ve Instagram’ın estetiğine uyarak markalar ile kullanıcılarına mükemmel bir deneyim sunacak.  

YENİ SANAL GERÇEKLİK (AR) REKLAMLARI NASIL KULLANILACAK?

Instagram’ın AR deneme araçları, belirtilen ortakların seçtiği reklamlar aracılığıyla sunulacak ve kullanıcılar bu deneyimleri Instagram Hikayeleri yoluyla paylaşabilecek ve bu da özelliği yaymaya yardımcı olacak. İzleyicilerin Stories ve ilgili gelişmiş görsel araçlara ilgisi dikkate alındığında, özellikle Instagram’ta bu üzerine çalışılan sanal gerçeklik uygulamasının harika bir deneyim yaşatması bekleniyor. Bu, Instagram kampanyaları için mükemmel bir seçenek olabilir. Bu tür deneyimler oluşturmak için ek bir platform uzmanlığı gerektirecek, ancak Instagram reklam potansiyelinizi artırarak popüler olduklarını ispatlayabileceklerini hayal edebilirsiniz.

Instagram, e-Ticaret seçeneklerini geliştirmeye devam ettikçe, bunun gibi özelliklerin her geçen gün artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir